Miquel Merino

Competicions 10 i 11 de juny: 22 medalles als campionats de Catalunya màster i sub-16, 15 classificats per a les finals dels campionats de Catalunya sub-14/12/10, 10 medalles al territorial Special Olympic i 10 rècords del club

Cap de setmana amb un munt de campionats i grans resultats.

Final del campionat de Catalunya sub-16 dissabte

Celebrat durant tot el dia a Santa Coloma de Gramanet amb 12 participacions dels nostres que s’ han saldat amb una medalla de plata i 4 posicions de finalista (entre els 8 primers). De fet, els 4 finalistes ho han estat quedant entre els 5 primers.

A la jornada del matí el més destacat ha estat el 5è lloc en Rubén Pereira en 600 amb 1’29″85.

En Roc Martínez (a la 1ª foto) ha fet l’ 11è millor crono de les semifinals del 100 amb 11″77 (vent +1’7), quedant a 17 centèssimes del passi a la final. Es situa segon al ranking de sempre, per darrera només dels 11″3 manuals (11″54 elèctrics) d’ Albert Soler al 1993. En Roc l’ any que ve segueix sent sub-16.

13è en alçada en Pau Sánchez amb 1’61 (iguala MMP), mentre que en 100 tanques en Dan Serrano ha obtingut el 19è millor registre de les semis amb 18″30 (vent +1’9 m/s) per pujar al 9è lloc del ranking de sempre.

Ja a la tarda ha arribat l’ apoteosi en uns 1500 obstacles masculins històrics, ja que 3 dels 5 primers classificats són dels Lluïsos, fet que, si no anem errats, creiem que és inèdit a la nostra història en qualsevol categoria.

Així, l’ Imran Jdiaa s’ ha fet amb la plata amb 4’32″26 (medalla ex-aequo amb un altre atleta que ha fet exactament el mateix temps), l’ Àlex Morente amb el 4rt lloc amb 4’47″07 i en Joel Garcia amb el 5è amb 4’48″07.

En el cas de la plata compartida cal dir que encara que dos atletes facin el mateix temps es dónen posicions diferents perquè un normalment entra abans que l’ altre ni que sigui per mil.lèssimes, però en aquest cas ha estat tan ajustat que a la foto finish no es podia apreciar qui havia entrat abans de com d’ extremada era la igualtat, de manera que els jutges han decidit que les medalles d’ aquesta prova fossin un or i dues plates.

Curiosament, passen a ocupar exactament les mateixes posicions que al campionat a un ranking del club de sempre que han deixat cap per avall i queda així: 1er Marc Fernández 4’29″61 (2017), 2on l’ Imran amb els 4’32″26 d’ avui, 3er Víctor Garcia 4’33″78 (2009), 4rt Àlex 4’47″07 d’ avui  i 5è Joel 4’48″07 també d’ avui. A la 2ª foto els podeu veure a tots ells amb la seva entrenadora, la Laura Pelegrí. Amb molts motius per estar feliç.

A la sèrie “B” dels 1500 obstacles 5’34″24 per a Víctor Ruiz (25è del total), als 1500 obstacles femenins 10ª Leyre Cortés (a la 3ª foto) amb 6’44″85, en martell 15è Adam Aaribou amb 20’92 i en triple 15è Asier Hernández 11’47 (vent +0’3) i 19è Víctor Ruiz 10’24 (+0’9).

Les classificacions, aquí.

Jornada prèvia del campionat de Catalunya sub-10 diumenge al matí

A Vilanova i la Geltrú 6 participacions, 4 de les quals passen a la final.

La Berta Guisado (a la 4ª foto) ha obtingut la millor marca de totes les participants en llargada amb 3’41, nou rècord del club (anterior 3’35 de Marina Polo al 2016). També estarà a la finals del 1000 després de ser 7ª amb 3’51″62 i hi serà acompanyada de la Júlia Cerezo (8ª amb 3’53″55, puja al 5è lloc del ranking).

També passa a la jornada final la Khloe Pereira, avui 4ª en 1 km marxa amb 6’13″01, marca personal però que no li serveix per avançar posicions al ranking. Segueix 6ª.

Eliminats en 60 Erik Ramos (28è amb 10″34) i Júlia Cerezo (17ª amb 10″20), La Júlia ha quedat fora per tan sols 3 centèssines als 60, essent 17ª amb 10″20.

Els resultats, aquí.

Jornada prèvia del campionat de Catalunya sub-12 diumenge matí i tarda

A Vilanova i la Geltrú amb 9 participacions lluïsenques, de les quals 4 passen a la final.

La Lucía Díaz es classifica com a 6ª en 60 amb 9″01 (5ª de tots els temps), en Lucas Lozano (a la foto de capçalera) com a 8è en disc amb 17’98, en Ricard Martín  com a 8è en 2000 amb 7’13″32 (10è de sempre) i la Laia Ruiz-Ruano com a 15ª en 2 km marxa amb 13’30″95.

No passa per molt poc ni en Lucas Lozano en llargada (3’79, 13è, 2 centímetres li han faltat), ni en Sebastián Abolafio també en llargada (21è amb 3’54) ni els dos llançadors de pes (21è Sebastián Abolafio 5’77 i 3 nuls Ricard Martín, ambdós a la 5ª foto) ni l’ Ariadna Sánchez (29a en 600 amb 2’03″61).

Els resultats, aquí.

Jornada prèvia del campionat de Catalunya sub-14 diumenge tot el dia.

A Vilanova i la Geltrú amb 19 inscrits del club.

7 passis per a la final: Natalia Calvache 2ª en 80 tanques amb 13″16 (vent -1’7 m/s) i 5ª en javelina amb 26’26, Aroua Jdiaa (a l’ esquerra de la 6ª foto) 5ª en alçada amb 1’38, Martina Galeote 9ª en martell amb 28’21 (marca personal per seguir 3ª al ranking), David Abolafio 10è també en martell amb 21’04, 12ª Naira Donoso en triple amb 9’18 (amb uns excessivament ventosos +2’7 m/s) i 13ª Sara Palomino en 3 km marxa amb 19’04″74.

Han quedat eliminats:

En 80 Joana Renart 22ª amb 11″45 (vent -1’9), en 150 21ª Joana Renart 21″44 i 31ª Itziar Martínez (a la dreta de la 6ª foto) 22″02, en 600 22ª Naira Donoso 1’53″48, 23ª Marta Batlle 1’53″84 i 27ª Júlia Batlle 1’56″79, en 1000 18è Ayoub El Houdifi 3’24″08, en 80 tanques 24ª Itziar Martínez (a la dreta de la 6ª foto) 15″67 (vent -2’3), en 1000 obstacles 22ª Abril Ruiz-Ruano 4’04″47 i 22è Marc Jiménez 3’38″94, en pes 13ª Martina Galeote 7’33 (a 7 centímetres de la classificació) i 16è David Abolafio 7’87.

Els resultats, aquí. I a la 7ª foto, d’ esquerra a dreta, Ayoub El Houdifi, Marta Batlle, Júlia Batlle i Joana Renart.

Campionat de Catalunya màster diumenge tot el dia.

Al Serrahima amb un balanç pels nostres de 21 medalles (11 ors, 7 plates i 3 bronzes), 9 rècords del club superats i 1 d’ igualat.

4 atletes femenines s’ han penjat 2 ors cadascuna: Betània Duarte en 100 F40 (13″10, vent +1’5) i 200 (26″90 amb +1’6, milorant els rècords F40 i F35 que tenia ella mateixa amb 27″00 des del 2021), Veronique Foulon en 800 F60 (3’11″03) i 5000 (23’51″14, en ambdós casos inaugurant les taules de rècords F60 i F55), Raquel Campos en 400 tanques F40 (1’10″04) i triple (9’33 amb +1’5 m/s) i Emma Olasz en alçada F55 (1’20) i disc (16’58), a més de ser 4ª l’ Emma en pes amb 7’11.

Dues medalles també per a:

– José Manuel Mateos or en disc M55 amb 36’11 i plata en pes amb pes amb 10’01, millorant en aquesta darrera prova el seu rècord del club en 30 centímetres.

 – Juanma Sánchez (a la 8ª foto) plata en 110 tanques M45 amb 18″87 que no són rècord del club M45, M40 i M35 per culpa d’ un vent de +2’2 m/s i també plata en llargada amb 5’36 amb també uns il.legals 5’36 amb vent +3’1 m/s i un millor salt legal de 5’21 amb +1’6. També ha estat 4rt en alçada amb 1’42.

– Javi Mateos (a la 9ª foto) plata M55 en martell pesat amb 10’56 i bronze en martell amb 26’37, estrenant en ambdós casos la taula de rècords socials. També ha estat 6è en pes amb 7’54.

Campions de Catalunya també Esther Tomás en 5000 F50 amb 20’49″72 i Laure Tinoco en alçada F35, (igualant en Laure el rècord M35 que ara comparteix amb en Juanma Sánchez).

Plates (apart de les ja esmentades) per a Abdelhamed El Harrak en 5000 M45 amb 16’28″30, Jordi Villalba en 2000 obstacles M60 amb 9’23″27 i Rafa Pardo en triple M40 amb 12’04 (+0’3 m/s) i bronzes per a Verónica Fernández als 1500 F40 amb 5’36″38 i Albert Roselló en 5000 M50 amb 17’24″21.

Fora de les medalles en dones Susana Pagès (a la 10ª foto)  4ª F45 en 100 (15″44 amb vent +1’5 m/s) i 200 (33″23 amb +1’6), Reyes Viera 5ª en 400 F50 amb 1’16″67 i Ana Esther Fidalgo 7ª en 800 F50 amb 2’55″02.

En homes, en 200 M35 5è Pedro José Martínez 26″30 (-0’7 m/s), en 400 M35 el mateix Pedro 6è amb 59″09, en 800 M60 6è Paco Molina 2’44″72 i 8è Jordi Villalba 2’47″09, en 1500 M45 8è Joan Navarro 4’35″56 i en 1500 M40 7è Alberto Viera 4’31″55.

Els resultats, aquí.

Campionat territorial Special Olympic

7 dels nostres atletes del club FEM s’ han repartit 10 medalles (2 ors, 4 plates i 4 bronzes). Els podeu veure a tots ells a la 11ª foto amb els seus entrenadors (Laura Pelegrí i Vador Garcia).

Fede Martellacci 1er en llargada i 3er en 100, Rafa Parull 1er en pes i 3er en 100, Víctor Páez 2on en 100 i llargada, María Castillo 2ª en llargada i 4ª en 100, Mario Huapaya 2on en 100 i 6è en 200, Jordi Pecharromán 3er en 400 i 800 i Michel Larios 5è en 80 amb en Vador de Guia, apart de 4rts en 4 x 100 (Mario, Jordi, Fede i Rafa).

Altres competicions

Al control sub-20 i sub-18 de dissabte al matí al Serrahima gran actuació de l’ Eloi Anton als 5 km marxa, millorant marca per 1’17” per acabar en 24’54″50, segon sub-18 de sempre per darrera dels 22’35″21 de l’ Iván Molina l’ any passat. I és de primer any.

L’ Adrià Garcia (a la 12ª foto) es situa 4rt de tots els temps en javelina amb 34’33, en Manel Calvache ha llançat el martell fins a 31’97 i als 2000 obstacles en Pol Galeote ha trencat la barrera dels 7 minuts (6’59″53), amb el Lluc Bergadà en 7’07″37.

Les classificacions, aquí.

Al meeting de velocitat de Gavà de dissabte a la tarda MMP en 800 per a la Marina Roselló (a la 13ª foto) amb 2’38″37, mentre que a la mateixa prova en Nicola Rivolta acreditava 2’07″00 i en Daniel Moreno 2’09″90.

I en 100, 13″26 per a la Betània Duarte (vent +0’1 m/s) i uns excessivament ventosos 15″22 per a la Susana Pagès (+2’2, a l’ última foto).

Les classificacions, aquí.

I al meeting de Lloret de diumenge al vespre debuts a les distàncies d’ Albertt Ruz en 1500 (grans 4’03″86) i de Pol Romano (a l’ última foto) en 3000 obstacles (12’42″83).

Les classificacions, aquí.

Share this post

G.A.Els Lluïsos tots els drets reservats 2018